BU NASIL MUHAFAZAKARLIK!

Yeşil Sol Parti Bursa İl örgütü, Uludağ Üniversitesinin yol çalışmaları sırasında doğa ve tarih katliamı yaptığına ilişkin haber konusunda bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan katliamın kabul edilemeyeceği, başta U.Ü. rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay olmak üzere tüm sorumluların yargılanması gerektiği belirtilen açıklamada “Muhafazakarlık, geçmişten gelen tarihi, kültürel ve medeni birikimleri korumayı gerektirir. Ama Ulcay ve benzerleri muhafazakar olmayı bile beceremiyorlar” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın tamamı şöyle;

BU NASIL MUHAFAZAKARLIK?

Bugün basında yer alan bir habere göre Uludağ Üniversitesi şimdi de doğa ve tarih talanına sahne olmuş. Bursa Şehir Gazetesinden Fetih Bağcı’nın özel haberine göre, Uludağ Üniversitesi Görükle kampusunun girişinin sağ tarafında bir yol çalışması sırasında önce binlerce çam ağacı kesilmiş, ardından da kazı sırasında ortaya çıkan antik mezar yok edilmiş.

BİMER’e yapılan bir ihbarla ortaya çıkan katliam, ihbarın ardından Bursa Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Müze Müdürlüğü uzmanlarınca da tesbit edildi. Yapılan yüzey incelemesinde bulunan parçaların “Geç Roma Bizans” dönemine ait olduğu ve bu döneme ilişkin mezarların tahrip edildiği anlaşılmıştır. Tahribatın büyüklüğünü belirleyebilmek için ise kazı ve sondaj yapılması gerektiği uzmanlarca ifade edilmiştir. Ayrıca, kazı sırasında ortaya çıkan bir lahitin de U.Ü. Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulçay’ın görev verdiği kişiler tarafından alınarak götürüldüğü iddia edilmektedir.

2863 sayılı kanunun 4. maddesi gereğince “taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını bulanlar, sahip oldukları veya kullandıkları arazinin içinde kültür ve tabiat varlığı bulunduğunu bilenler veya yeni haberdar olan malikler bunu en geç üç gün içinde en yakın müze müdürlüğüne bildirmeye mecburdurlar”. Uludağ Üniversitesi rektörü ve yönetimi durum kendisine bildirildiği halde konuyu Müze Müdürlüğüne iletmemiştir. Ayrıca kazıda bulunan bir lahit de ortada yoktur. .

Daha önce de çeşitli skandallarla gündeme gelen U.Ü.Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulçay için artık yolun sonu göründü. “Dindar”, “muhafazakar”, “milliyetçi” gibi kimlikler ardına gizlenerek daha önceki skandalları iktidar desteği ile atlatan Ulcay ve tüm sorumlular için savcılığı göreve çağırıyoruz. Hem ağaç hem de tarih katliamının hesabı mutlaka sorulmalıdır, takipçisi olacağız!

Muhafazakarlık, geçmişten gelen tarihi, kültürel ve medeni birikimleri korumayı gerektirir. Ama Ulcay ve benzerleri muhafazakar olmayı bile beceremiyorlar!3

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.