İfade Özgürlüğü, Eleştiri ve Muhalefet Hakkı Engellenemez!

Son günlerde ardı ardına gelen yargı kararları, demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından olan ifade özgürlüğü, eleştiri ve muhalefet haklarının kullanılmasının önündeki engellerin hangi boyutlara ulaştığını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Bir bildiriye imza attığı için akademisyenlere verilen cezalar, parti başkanlarını miting konuşmaları nedeniyle mahkum etmeler, sivil itaatsizlik veya Cumhurbaşkanı’na hakaret veya isyana teşvik gerekçesiyle akademisyenleri, gazetecileri ve sanatçıları gözaltına almalar bunun en somut göstergeleridir.

Eş Sözcülerimizin de karşılaştığı bu tür uygulamaların, özgürlük, barış ve demokrasiyi savunanları yıldıramayacağını tüm dünya gibi ülkemiz tarihi de göstermiştir. Mahkum edilen veya yargılanan onlarca akademisyen, gazeteci, milletvekili ve sanatçı da yılmadıklarını ortaya koymuştur.

Yeşil Sol Parti olarak, vazgeçilmez bir hak olan ifade özgürlüğünün savunucusu olduğumuzu, bu haktan mahrum edilmek istenen aydınlarla, siyasetçilerle yan yana olduğumuzu kamuoyuna duyuruyor; tüm muhalefeti anti-demokratik politikalar karşısında ortak davranmaya davet ediyoruz.

48428899_1585812128228913_8175522663716880384_n

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.