Caniler, Bu Kez Paskayla Bayramını Kutlayan Hristiyanları Vurdu!

Bugün Sri Lanka’da kutsal bayramlarını kutlamak isteyen onlarca insan, bir kez daha sistematik şiddetin kurbanı oldu. Kiliselere ve otellere düzenlenen 8 ayrı saldırıda şu ana kadar en az 290 can kaybı var.

Dünyanın farklı yerlerinde farklı kimlikleri nedeniyle ötekileştirilen ve nefret öznesine dönüştürülen çeşitli gruplar ayrımcılığın, tahammülsüzlüğün ve düşmanlığın hedefi haline getiriliyor. Her coğrafyada giderek büyüdüğüne tanık olduğumuz nefret dili, kimi zaman dinsel gerekçelerle, kimi zaman da başka kimi gerekçelerle her seferinde yeniden üretiliyor ve sonucu hem halklar arasında bir uçurum oluşmasına yol açıyor hem de bu nefret söylemi her gün onlarca insanın hayatına mal oluyor. Gerek batıda gerekse diğer ülkelerde bu şiddet sarmalından çıkar ve meşruiyet ve mağduriyet devşirmeye çalışan bazı iktidarlar da yaşanan şiddeti meşrulaştıran ayrıştırıcı dili kullanmaktan çekinmiyor, hem günümüzde hem de geçmişte gerçekleştirilen saldırıların vahametini görünmez kılmış oluyorlar. Kimi zaman devletlerin güvenlik politikaları demokrasiyi tırpanlama gerekçesine dönüşüyor.

Yaşanan saldırılar, insanlara yönelik gerçekleştirilen vahşetten duyulacak korkuların gereksiz ve abartılı bir korku olmadığını, bu şiddet dalgasının dünyayı birbirini besleyip büyüten bir karanlığa doğru sürüklediğini gösteriyor. Korkulacak asıl şey, dünyayı her gün biraz daha içine çeken bu ağır karanlıktır. Oysa unutmamak gerekir ki hiçbir inanç, diğer insanların toplu biçimde katledilmesinin gerekçesi olarak ileri sürülemez.

Bugün Sri Lanka’da kiliselere yönelik saldırılarla, yakın geçmişte Yeni Zelanda’da camilere yapılan saldırıların renkleri farklı da olsa ikisini de besleyen o karanlık ruh birbirinin aynıdır. Kilisede ayin yapanlara saldıranlarla Camideki insanlara saldıranlar aynı bataklıktan beslenen insanlık düşmanlarıdır. Bu, değişik bahanelerle halkların farklılıklarına saldıran, onları ötekileştirip kitlesel şekilde katledilmesine neden olan insanlığın ve hayatın düşmanı bir bataklıktır.

Yeşil Sol Parti olarak, her türlü bağnazlığa karşı halkların etnik ve inançsal kimliklerinin bir arada barış içinde yaşayabilecekleri özgür, demokratik ve eşit bir dünyanın yaratılmasına yönelik mücadeleye olan inancımızı bir kez daha tazeliyor, Sri Lanka’da gerçekleştirilen katliamı lanetliyoruz.

Eylem Tuncaelli – Sinan Tutal

Yeşil Sol Parti Eş sözcüleri
D3GO6Y8XkAAwE1L

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.