22 Nisan Dünya Günü: Aslolan Yaşamdır! İklimi Değil Sistemi Değiştir!

“Dünya Günü” ilk kez, 1969 yılında,artan çevresel tehditler nedeniyle,San Francisco’da düzenlenen UNESCO Dünya Konferansı’nda, gündeme geldi. Ardından 1970’de, ABD’de milyonu aşkın insanın çevre sorunlarına dikkat çekmek için toplanması üzerine UNESCO, 22 Nisan’ı “Dünya Günü” olarak ilan etti. Ne yazık ki devletler, o tarihten bu yana gezegenimize karşı suç işlemeye devam ediyorlar.

Küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlandırmak zor ama hala mümkün. Bunun için küresel insan kaynaklı CO2 emisyonunun 2010 yılı seviyesine göre %45 oranında azaltılması ve 2050 yılı civarında sıfırlanması gerekiyor. Yani enerji kullanımımızı azaltmalı ve enerji ihtiyacımızın tamamına yakınını CO2 emisyonu içermeyen,ekosistem ile uyumlu yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamalı, fosil yakıt kullanımından vazgeçmeliyiz.

Tüm dünyada çocukların “Geleceğimizi çaldınız” diyerek cuma günleri iklim için okula gitmemeleri, onbinlerce insanın göz göre göre gelen yok oluşa sokaklarda isyan etmeleri sorumluları ve yetkilileri derhal harekete geçirmelidir.

Öte yandan, savaşlar nedeni ile milyonlarca insan yurdundan, yuvasından oluyor. Bugün sadece Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle, Türkiye’ye gelen göçmen sayısı 3,5 milyonun üzerindedir. Savaş mağduru göçmenler için eşit, demokratik ve sağlıklı koşullarda çözümler sunmak, vazgeçilemez bir zorunluluktur. Biliyoruz ki savaş hem doğayı, hem vicdanları kirletiyor. Tüm canlıların yaşam hakkının ve ekosistemlerin korunabilmesi için barışı sağlamak olmazsa olmaz ön koşuldur.

Biyolojik çeşitliliğin yok olmasına, savaşlarla insanın ve onunla birlikte tüm varlıkların yok olmasına artık tahammülümüz yok. Canlılar yaşam alanlarında, insanlar yurtlarında güven, eşitlik, huzur ve sağlıkla var olacaklar.

Yeşil Sol Parti olarak bir kez daha vurguluyoruz; Aslolan yaşamdır! “Sürdürülebilir kalkınma” kandırmacası ile iktidarların sürdürdüğü yıkımlar, gezegene karşı işlenen affetmeyeceğimiz suçlardır.

Biz Yeşil Sol Parti olarak bu suçların takipçisi olacağız.

 

Vazgeçmeyeceğiz, barış ve güvenceli yaşam talebinde bulunan tüm canlıların sesiolmaya devam edeceğiz.

Eylem Tuncaelli – Sinan Tutal

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

57534125_1689141644562627_1543746108155494400_n

One Comment:

 1. Long time reader, first time commenter — so, thought I’d drop a comment..
  — and at the same time ask for a favor.

  Your wordpress site is very simplistic – hope you don’t mind me asking
  what theme you’re using? (and don’t mind if I steal it?
  :P)

  I just launched my small businesses site –also built in wordpress like yours– but the theme slows (!) the
  site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching
  for “royal cbd” on Google (would appreciate any feedback)

  Keep up the good work– and take care of yourself during the coronavirus scare!

  ~Justin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.