104 Yıl Oldu… Unutmuyoruz… Anıyoruz…

23 Nisan 1915 gecesi İstanbul’da Ermeni halkının önde gelenlerinden 240 kişi tutuklandı. Yüz binlerce Ermeni evini barkını, malını mülkünü terk etmek zorunda bırakılarak sürüldü.
Yargısız infazlar, tehcir adı verilen zulüm yürüyüşü, yağmalanan kiliseler, evler ve yüz binlerce insanın öldürülmesi… İttihat Terakki’nin başlattığı, Teşkilat-ı Mahsusa tetikçilerinin sürdürdüğü operasyon böyle yaşandı.
Kurtulanlar ise yaşadıkları travma ve baskılarla isimlerini ve dinlerini değiştirmek, kendilerini gizlemek zorunda bırakıldı. Bir halk tarihten ve bu topraklardan silinmeye çalışıldı.
Aradan 104 yıl geçti… Toplumda yaratılan düşmanlık hep kışkırtıldı. İttihatçılara özenenler Hrant Dink’i, Sevag Balıkçı’yı, Maritsa Küçük’ü öldürmeye devam ettiler.
Bu düşmanlığı besleyenler ve inkârı sürdürenler, devletçi ve ırkçı-milliyetçi zihniyettekiler uzun yıllar boyunca Ermeni kültürünü ve gerçeğini hafızalarımızdan silmeye çalıştılar. Ama başarılı olamadılar. Bugün vicdan ve adalet duygusuna sahip insanlar, ülkenin her köşesinde geçmişlerindeki o karanlık dönemle hesaplaşmaya ve yüzleşmeye başladı.
Yeşil Sol Parti olarak 1915’in acılarını paylaşıyor, yasına ortak oluyoruz. İnkârdan vazgeçip her şeyi tüm açıklığıyla konuştukça,  acıları paylaştıkça, yüzleştikçe geleceği birlikte kurabilmenin, eşit yurttaşlık ilişkisi içinde bir arada yaşayabilmenin imkânlarını hep birlikte çoğaltabiliriz!
Ermeni toplumunun yaşadığı büyük felaketi yüreğimizin derinliklerinde duyuyor, o süreçte yaşamını yitirenleri bir kez daha hüzünle anıyoruz.
Eylem Tuncaelli – Sinan Tutal
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri
24 Nisan 2019
58444042_1690757864401005_607740492314050560_n

4 Comments:

 1. Thanks , I have just been looking for information about this subject for ages and yours is the greatest I’ve discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 2. Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  I am not sure where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.