Nükleere İnat, Yaşasın Hayat!

26 Nisan 1986’da Hiroshima ve Nagasaki’den sonra dünyanın bugüne dek gördüğü en büyük nükleer felaket yaşandı: Çernobil.
 
Radyasyon bulutları Avrupa Kıtası’nın diğer ucuna İsviçre’ye varana kadar kaza dünyadan saklandı. Facia duyulduğunda çoktan yağmur olup yağmıştı Karadeniz’in insanına, fındığına ve çayına.
 
Dünya üzerinde milyonlarca insan bu felaketin etkilerine maruz kaldı. Yetişkinlerde ve çocuklarda tiroid kanserine rastlanma oranı kazadan sonra ciddi bir artış gösterdi. Çok büyük tarım ve yerleşim alanları radyasyonla kirlendi. Türkiye’de de Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları ve Pediatri Ana Bilim Dallarında yapılan çalışmaya göre lösemi vakaları, 1986 öncesi %0,7’den, 1986 sonrası %2’ye çıktı. Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 1984 yılında yüz binde 19,2 olan kanser vakaları, 96 yılında yüz binde 63,46 olarak bildirildi.
 
Bu felaketin mimarı olan Rus Rosatom Şirketi, iktidarla yaptığı anlaşma gereği, ülkemizde Mersin Akkuyu’da da nükleer santral kuruyor. Sicili bu denli bozuk şirket, felaketten önce, Çernobil’in en ileri teknolojiye sahip olduğunu iddia ediyordu. Akkuyu’da bu firmayla, bu işletme yöntemiyle ve bu teknolojiyle, bu zihniyetle kaza olmama ihtimali yoktur.
 
Bize Çernobil Faciası olduktan sonra “Tehlike Yoktur” yalanını söyleyenler, bugün farklı yüzler ve bedenlerle aynı yalanları, kurmayı planladıkları Akkuyu, Sinop ve İğneada NGS projeleri için de söylemeye devam ediyorlar.
 
Hükümetler yaşam için geri dönüşü olmayan tehlikelerle dolu, atıkları binlerce yıl radyoaktif tehlike olarak var olacak nükleer santraller kurmak yerine, enerji verimliliğine ve ekosistemle uyumlu yenilenebilir enerjilere yönelmelidirler.
 
Nükleer santral projeleri sadece bizim çocuklarımızın ve gelecek nesillerimizin değil gezegendeki tüm yaşamın felaketi anlamına gelmektedir.
 
Yeşil Sol Parti olarak hiçbir yerde nükleer santral istemiyoruz. Tüm canlıların sesi olmaya, nükleer santrallere karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz.
 
Eylem Tuncaelli – Sinan Tutal
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri
26 Nisan 2019
58374460_1692510254225766_7130671645903028224_n

One Comment:

  1. Hello to every body, it’s my first pay a quick visit of this webpage; this blog consists of
    remarkable and really fine data in favor of readers.

    My web site – Royal CBD

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.