Madenci Şirket, Kirazlıyayla’yı Terket!

Lübnan’lı maden şirketi Meyra, bu sabah Yenişehir Kirazlıyayla köyüne yüzlerce jandarma ile giderek köyü adeta işgal etmiştir. Köyün yolları da polis tarafından kapatılarak destek için gelmek isteyen çevreciler engellenmiş, maden şirketi kazı işlemine başlamıştır.

Duruma itiraz eden bazı köylüler ile birlikte, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun eşi gazeteci Yusuf Kayışoğlu gözaltına alınmışlardır.

Covid 19 salgınını “Allahın bir lütfu” olarak gören iktidar doğanın talanını olanca hızıyla sürdürmekte, halkın yaşam alanlarını yok etmek için her fırsatı değerlendirmektedir. Yerli ve yabancı şirketlere doğayı, yaşam alanlarımızı peşkeş çeken iktidar, görevi “halkın güvenliğini sağlamak” olması gereken kolluk  kuvvetlerini, itiraz eden halkın üzerine sürmekten çekinmiyor.

Yeşil Sol Parti ve ülkenin doğasını, yaşamını savunanlar olarak Kirazlıyayla’da ve ülkenin diğer yerlerinde gerçekleştirilen yağma faaliyetlerine sessiz kalmayacağımızı, bu yağmacı şirketleri topraklarımızdan söküp atacağımızı belirtmek istiyoruz.

Yaşam bizim için önemlidir ve yaşama ilişkin son sözü biz söyleyeceğiz. Daha sağlıklı, daha temiz, daha yeşil bir dünyada yaşamak hakkımızdır.

Talancı Şirket, Kirazlıyayla’yı Terket!

Meyra’ya Dur Diyelim!

Meral Yalnızca – Kemalettin Yıldız

Yeşil Sol Parti Bursa Eş Sözcüleri

161540

Comments are closed