Kayıhan Hocaya Dokunma!

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında, Koronavirüs salgınına ilişkin basına yaptığı açıklamalar nedeniyle “halkı yanlış bilgilendirme ve paniğe yönlendirici”ifadeler olduğu iddiası ile soruşturma açılmış olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

Covid 19 salgını dünyanın pek çok ülkesi gibi bizi de derinden etkilemiş olup salgın aylardır hız kesmeden sürmektedir. Prof. Dr. Kayıhan Pala Türk Tabibler Birliğinin Covid 19 izleme kurulu üyesi olması yanında, aynı zamanda  bir Halk Sağlığı hocasıdır. Bu tür kişilerin, böylesi dönemlerde bilgi ve deneyimlerini paylaşması mesleki sorumluluk olması yanında insani bir görevdir.

Bir bilim insanının en temel görevi halka doğruları söylemek ve yanlış uygulamalara da itiraz edebilmektir. Kayıhan Hoca da buna uygun davranmış, yazılı ve görsel basında kendisine yöneltilen her soruya bildiği ve inandığı doğruları aktararak yanıt vermiştir. Prof. Dr. Kayıhan Pala şehir hastaneleri konusunda da ayrıntılı incelemeler yapmış, bu hastanelerin bir rant aracı olduğunu ortaya koymuştur.

Kayıhan Hoca Bursa’da ve Türkiye’nin her yerinde yürütülen ekolojik yıkım projelerine karşı da etkili bir mücadele vermiş, DOSAB Termik Santralinden Kirazlıyaya köylülerinin mücadelesine kadar her mücadelenin içinde yer almıştır. Gerek halk sağlığı, gerekse de havamızın, suyumuzun, toprağımızın yani doğanın korunması için elinden gelen çabayı gösteren Prof. Dr. Kayıhan Pala bu çabaları karşısında alkışı hak ederken, soruşturma ile cezalandırılmak istenmektedir.

Kayıhan Hoca hakkında açılan soruşturma hemen geri çekilmelidir. Doğruları söylemek, halk sağlığı ve doğanın hakları için mücadele etmek suç olamaz. Yeşil Sol Parti olarak Prof. Dr Kayıhan Pala’nın,  sözlerinin ve  savunduğu değerlerin yanındayız. Bilim insanlarını susturamayacak, gerçeklerin üzerini örtemeyeceksiniz!

 

Meral Yalnızca – Kemalettin Yıldız

Yeşil Sol Parti Bursa Eş Sözcüleri

14524572_1398240643523858_9118987691308824760_oIMG_20150131_175812

 

Comments are closed