Artvin Halkı Yalnız Değildir

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde, Cengiz Holdinge ait maden işletmesine karşı çıkan ve maden yöneticilerinin bölgeye geleceğini duyan Artvinliler, önceki akşamdan itibaren araçlarıyla Cerattepe yolunu ulaşıma kapattılar

Çevre mücadelesi ve doğanın katliamına karşı, uzun zamandır yaşam nöbeti tutan Artvinlilerin direnişini kırmak için Valilik, çevre illerden polis ve jandarma takviyesi getirdi. Şehrin içinde konaklanacak her yerde kolluk güçleri kalıyor.

Bir yanda “bu iş beni aşar” diyen Artvin Valisi, diğer yanda “vurun geçin” diyen bir içişleri bakanı. Bu makamlar kamu düzenini temin etmekle sorumlu makamlar değil midir? Bakan bu yetkiyi nereden almaktadır? Anayasa ihlal edilerek kullanılan yetki meşru bir yetki değildir.

Cizre’de, Sur’da Nusaybin’de, Silopi’de okulları, sağlık ocaklarını işgal ederek, halkın üzerine saldıran, 3 aylık bebekleri, hamile kadınları, 80’lik dedeleri öldüren AKP iktidarı, aynı zihniyetle Cerattepede de yaşamı, yaylaları, gökteki kuşu, yerdeki çiçeği savunan Artvinlilere gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırıyor.

Polis 2 gündür direnen Artvinli yaşam savunucularına saldırarak Cerattepe’de hayatı ablukaya alıyor ve en son olarak da Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, dernek yöneticisi Bahattin Altuntaş, Halkevi Artvin yöneticisi Dursun Ali Koyuncu, ÖDP merkez ilçe Başkanı Kamil Güven, esnaf Kenan Balcı ile Osman Okur’u gözaltına alıyor.

Cerattepe, Kafkas ekosisteminin Türkiye’deki tek uzantısı olan, fauna ve flora açısından eşsiz bir zenginliğe sahip olan, çok sayıda kuş türünün göç yollarını ve birçok endemik tür barındıran, doğal yaşlı ormanların son yaşam alanlarından biri.

Madenin ruhsat sahası içinde “Artvin Kafkasör Turizmi Koruma ve Geliştirme Bölgesi”, ormanlık alan, ağaçlık karakteri korunacak alanlar ve kentsel yerleşim alanı yer alıyor. Ayrıca ruhsat alanının yaklaşık 660 metre kuzeybatısında “Hatila Vadisi Milli Parkı” yer alıyor.

Artvin ‘de Kafkasör yaylasının hemen yanı başında yer alan madenci şirket Cengiz Holding, 17-25 Aralık tapelerinde “Milletin a… koyacağız” şeklindeki sözleriyle tepkileri üstüne çeken işadamı Mehmet Cengiz’e ait.

AKP hükümeti ve onun yandaşları ülkenin her yerini elbirliği ile yangın yerine çeviriyorlar.

Çerattepe’de İzmir’de, Uşakta vb. madenlerle Karadeniz’de HES’lerle, Sinop’ta, Akkuyu’da Nükleer santrallerle, birçok yerde termik santrallerle doğayı, nehirleri, ormanları, denizleri katleden AKP, Cizre’de, Sur’da ,Silopi’de ,Nusaybin’de ve son olarak da İdil’de insanları katlederek, ülkede taş taş üstünde bırakmamaya yemin etmiş görünüyor.

Her gün Kürt illerinde direnen Kürt halkının yanına bugün, Cerattepe’de direnen yiğit Karadeniz halkı da katılmıştır. Her türlü yaşayanın canına kast eden AKP ve onun yandaşlarına karşı Cizre’den Cerattepe’ye, Cerratepe’den İdil’e, ülkenin dört bir yanında direniş ve mücadele sürüyor.

Kürt illerinde 7 Hazirandan bu yana süren vahşetle bugün Artvin Cerattepe’deki doğa katliamı aynı oranda dehşet vericidir.

Gözaltına alınan yaşam savunucuları derhal serbest bırakılmalı ve hukuk kuralları uygulanmalıdır. Artvin halkı çaresiz ve yalnız değildir.

Yeşiller ve Sol Gelecek partisi Cizre’de, Surda özgürlük ve yaşam için mücadele eden Kürt halkıyla bir arada olduğu gibi bugün de yaşam için, doğanın talanını önlemek için, mücadele veren direnen Artvinlilerin yanındadır.

17 Şubat 2016
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi12742830_811380389005428_8960690571129346179_n

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.