Dünya Mülteciler Günü! Mülteciler Ölüyor, Dünya Seyrediyor!

Savaşlarda en çok insanlık ölüyor. Savaş sadece, o coğrafyadaki ekosistemi yok etmiyor. Savaştan kaynaklı hareket halindeki insan sayısı her geçen gün artıyor. Biz haklarını savunurken, mülteciler bir sorun olarak adlandırılıyor ve insanların yaşam hakları üzerinden devletlerarası pazarlıklar yürüyor.

Kıyıya vuran Aylan bebeğin cansız bedeni hiç birimizin gözümün önünden gitmiyor. Nice Aylanlar ‘umut’ denilen yollarda ölüyor. Daha dün sınırda 8 Suriyeli sivilin Türkiye askerleri tarafından vurulduğu haberi geldi.

Ya sağ olanlar? BM’ye göre mülteci sayısı geçen yıl 5 milyon artarak 65,3 milyona ulaşmış! Dünya genelinde her dakika 24 kişi zorla yerinden ediliyor.

Türkiye’de 2,7 milyon Suriyeli ‘misafir’ var. Mülteci olamıyorlar! Türkiye tanımıyor. Israrla ‘misafir’ diyor ama köle muamelesi yapıyor. Ne statü, ne hak ne hukuk…

Kadın ve çocuklar açıkça ve herkesin gözü önünde istismar ediliyor, alınıp satılıyorlar. Yetkililere göre yeni ‘normal’ bu. Kıllarını kıpırdatmıyorlar! Bu mudur ‘misafir’e laik gördüğünüz?

Bugün ve bundan sonraki her gün hep birlikte Aylanlar ve sağ kalanlar için sesimizi yükseltelim:

Cenevre Sözleşmesi Madde 1. A. konulan coğrafi sınırlamalar kaldırılmalı, adil mülteci prosedürü için gerekli yasal düzenlemeler yapılarak uygulanmalıdır.

Yanında yetişkin bulunmayan çocuklar istismar edilmeyecekleri ‘güvenli’ bir koruma altına alınmalıdır.

Misafir vb anlamsız isimlerle tanımsız, yersiz yurtsuz bırakmak yerine ellerinden alınmış yaşam ve barınma hakları; güvenli ve insana yaraşır haliyle kendilerine iade edilmelidir.

20 Haziran 2016
MultecilerGunuYeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri​

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.